Viscerální manipulace
Viscerální manipulace je metoda, kterou se zabývá více než 30 let francouzský osteopat Jean Pierre Barral a stále ji rozvíjí.
Viscerální manipulace je manuální technika, kterou lze ovlivnit mobilitu, napětí a motilitu jednotlivých orgánů. Každý orgán potřebuje ke správné funkci pohyb, který je mezi orgány a ostatními tkáněmi přenášen pomocí tenké pojivové tkáně (fascie). U zdravého člověka jsou fascie pružné a volně kloužou mezi sebou.
Vlivem zánětu tkáně, pooperačních komplikací, opakovaných nevhodných pohybů, vadného držení těla, stresu může dojít k omezení pružnosti a kluznosti tkání mezi sebou. V místě zhoršené hybnosti se zvyšuje napětí tkáně, které se v těle postupně přenáší na ostatní struktury. Vzhledem k tomu, že tělo si chrání životně důležité orgány, tak je napětí přeneseno na méně důležité struktury, nejčastěji na pohybový aparát. Místo subjektivního vnímání bolesti tedy nemusí být vždy příčinou vzniku obtíží. Při aplikaci viscerální manipulace se proto nepracuje pouze s místem bolesti, ale diagnostikuje se tělo jako celek a hledá se prvotní příčina obtíží.
Neurální manipulace
Neurální manipulace je metoda, kterou rozpracovali francouzští osteopaté Jean Pierre Barral a Alain Croibier.
Neurální manipulace je velmi jemná manuální metoda, která se zaměřuje na místa s nervovým omezením (útlak nervů okolní tkání). Cílem terapie je znovu obnovit optimální pohyblivost a funkci nervů. Nerv může správně fungovat pouze tehdy, pokud má možnost volného pohybu ve svém okolí. Vlivem neurální manipulace dochází ke zlepšení mobility nervu, krevního zásobení a vedení nervového vzruchu.
Pokud dojde k útlaku či fixaci nervu, omezí se klouzání a protažení nervu v okolních tkáních. Vlivem zhoršené hybnosti a zvýšeného napětí je nerv citlivý na dotyk a ovlivňuje to i vodivost a prokrvení nervu. Dále se zvýšené napětí z nervu může přenášet na pohybový aparát.
Neurální manipulaci lze využít například při chronických bolestech zad, bolestech hlavy, poúrazových stavech, poúrazových bolestech hlavy, syndromu karpálního tunelu a u mnoha dalších diagnóz.
Sprirální stabilizace páteře (SM – Systém, Smíšek)
Spirální stabilizace páteře je cvičební metoda, kterou vyvinul český lékař Richard Smíšek. Hlavním principem cvičení je protažení páteře vzhůru, protažení svalů podél páteře (paravertebrálních svalů) a aktivace šikmých břišních svalů. Při cvičení se využívá tahu elastických lan, která podporují zapojení správných svalových skupin, pro zvýšení náročnosti cviků lez využít i balančních pomůcek.
Metoda podporuje stabilizaci a mobilizaci páteře s využitím svalových řetězců, které se aktivují ve tvaru spirál. Cvičení s využitím svalových řetězců můžeme využít například při výhřezu meziobratlové ploténky, skolióze, potížích po operaci páteře, vadném držení těla, centraci kloubů a dalších diagnóz.
Manuální lymfodrenáž
Manuální lymfodrenáž je velmi jemná manuální technika, která pracuje s povrchovým lymfatickým systémem. Téměř 80% lymfatických cév a uzlin končetin je uloženo v kůži a podkoží, proto se při aplikaci využívá velmi jemný tlak (30 – 40 mmHg). V průběhu terapie by pacient neměl pociťovat bolest.
Manuální lymfodrenáží se uvolňují mízní uzliny a mízní cévy, a tím se zlepší odtok mízy do sběrných uzlin. Lymfodrenáž podporuje základní úlohy mízního systému: funkci drenážní, transportní a imunitní. Cílem terapie je zmírnění a léčba primárních a sekundárních lymfedémů, dále například pomáhá při odstraňování škodlivin z těla, urychluje regeneraci organismu, posiluje imunitu, snižuje únavu.
Funkční manuální medicína
Funkční manuální medicína je nový koncept manuální medicíny, který vyvinul český lékař doc. MUDr. Miroslav Tichý, CSc. Rozdílů mezi klasickou manuální medicínou a tímto konceptem je hned několik. Prvním rozdílem je způsob vyšetření kloubu. Koncept funkční manuální medicíny se zaměřuje hlavně na vyšetření fyziologických pohybů, které je člověk schopen vykonat samostatně. Z toho vyplývá, že vyšetřuje klouby i svaly současně. V tomto ohledu je metoda komplexnější a zároveň trojrozměrná, protože můžeme testovat pohyb kolem všech os kloubu. Vlivem těchto poznatků byla stanovena jasná pravidla pro určení funkčně zablokovaného kloubu.